Dlaczego warto współpracować z blogerami?

Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, większości z nas blogi kojarzyły się dość negatywnie, głównie z brokatowymi “blogaskami” nastolatek. W trakcie upływu lat branża blogerska, czyli blogosfera, wyewoluowała do miana dojrzałego medium stopniowo odbierającego budżety marketingowe telewizji i prasie.

To, że e-commerce musi współpracować z blogosferą wydaje się oczywiste, jednak wciąż wielu właścicieli sklepów (lub osób odpowiedzialnych za marketing w e-sklepach) wzbrania się przed współpracą z blogerami, tłumacząc się między innymi biznesową nieprzewidywalnością blogerów oraz potencjalnym brakiem zwrotu z inwestycji.

Dlaczego warto współpracować z blogerami (lub vlogerami, których dla uproszczenia przekazu “wrzucam” do jednego worka blogosfery w tym wpisie)? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć poniżej. Natomiast już w następnym artykule poruszę kwestię tego, jak współpracować z blogerem, aby obie strony transakcji “bloger-firma” były zadowolone.

Dlaczego blogi są lepsze niż media tradycyjne?

Media takie jak telewizja, radio oraz gazety, mimo iż wciąż pozostają głównym źródłem informacji dla Polaków, stale tracą to zaufanie.

Jak łatwo się domyślić, zaufanie z mediów tradycyjnych przenosi się na internet, czyli głównie na blogi oraz vlogi. Niezależni twórcy, nieskrępowani przez kojarzoną ze “starszymi” mediami potężną machiną biurokracji i komercji, trafiają do coraz szerszych grup odbiorców, zdobywając dużą popularność.

Trend ten ma swoje odzwierciedlenie w marketingu. Budżety reklamowe telewizji (i innych mediów tradycyjnych) już …czytaj więcej