Jak tworzyć angażujące treści – 5 rad dla małych i średnich przedsiębiorstw

Gdy mowa o tworzeniu contentu, marketerzy najczęściej narzekają na brak czasu, a brak czasu oznacza nieregularne publikowanie treści, niedopracowany content i poczucie, że nasza komunikacja nie jest spójna. Problem z organizacją czasu dotyczy szczególnie małych i średnich firm, które zwykle nie mają swojego zespołu marketingowego – nie mówiąc o jednoosobowych przedsiębiorstwach. Czy jest na to rada? Oczywiście!

Content marketing wykorzystują zarówno duże korporacje, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Budżet nie ma w tym przypadku znaczenia – narzędzia content marketingu dostępne są dla każdego i nie potrzeba wielkich nakładów, aby stworzyć interesujące i wartościowe treści. Tylko jak to zrobić, kiedy nasz dział marketingu nie liczy kilkunastu osób, a nam zwyczajnie brakuje czasu na produkcję contentu?

Opracuj i udokumentuj strategię content marketingową

Opracowanie strategii content marketingowej oczywiście wymaga czasu. Jednak kiedy będziemy mieli już gotowy dokument, będzie on jak nasz GPS w drodze do celu. To również gwarancja, że po prostu nie zabraknie nam pomysłu na treści. Dzięki opracowanej i udokumentowanej strategii content marketingowej będziemy mieli pewność, że nasze wysiłki i czas włożony w przygotowanie contentu nie pójdą na marne, bo będzie on dostosowany do potrzeb odbiorcy.

Podczas przygotowywania dokumentu warto także określić cele naszej komunikacji i działań content marketingowych – to pozwoli zweryfikować po …czytaj więcej