Współpraca z blogerem w kilku prostych krokach

współpraca z  blogerem

W dzisiejszym wpisie postaram się odpowiedzieć na pytanie: Jak współpracować z blogerami, aby każda strona (bloger i firma) była zadowolona?

O tym, że warto współpracować z blogerami zapewne wiemy wszyscy. Jednak jeśli nadal ktokolwiek ma ku temu wątpliwości to odsyłam go do mojego poprzedniego artykułu: http://klinikaecommerce.pl/dlaczego-warto-wspolpracowac-z-blogerami/

Rodzaje współpracy z blogerami

Współpracę firm z blogerami możemy podzielić na dwa rodzaje: płatną i bezpłatną (barterową).

Wymiana barterowa polega na tym, że reklamodawca wysyła blogerowi swój produkt, który bloger bez żadnej dodatkowej opłaty recenzuje na swoim blogu. Jest to bardzo popularna forma współpracy, zwłaszcza w przypadku małych blogów. Dla firm jest to o tyle atrakcyjne, że nie muszą ponosić dodatkowych kosztów, płacą jedynie za wysyłkę swojego produktu do blogera oraz, rzecz jasna, ponoszą koszta odstąpienia samego produktu.

W przypadku wymiany barterowej musimy bardzo uważać, aby nie wywołać tzw. “shitstormu” na grupach dla blogerów. Dlaczego? Bardziej zaawansowani blogerzy traktują pogardliwie tego typu oferty ze strony reklamodawców i często dzielą się swoimi opiniami na temat takowych propozycji na grupach w mediach społecznościowych. Jest to dość zrozumiałe. Bloger, który traktuje swoje zajęcie poważnie, ma prawo oczekiwać zapłaty za włożoną pracę. Firma natomiast stara się często ciąć koszta na działania marketingowe.

Jak uniknąć problemów, jeśli chcemy prowadzić działania reklamowe w blogosferze na …czytaj więcej