E-wakacje Polaków

Z badania Ipsos Polska[1] wynika, że w tym roku 17,3 mln naszych rodaków uda się na wakacje, z czego około ¾ będzie odpoczywać w kraju. Zbliża się kulminacyjny okres dla branży turystycznej, dlatego warto przyjrzeć się w jaki sposób Polacy organizują swoje wyjazdy wakacyjne. Czy wolą robić to samodzielnie czy jednak za pośrednictwem wyspecjalizowanych biur? Na ile istotną rolę w obydwu przypadkach odgrywa Internet? Obserwacja zachowań polskich konsumentów może przynieść cenne wskazówki dla podmiotów działających w e-commerce.

Polacy na walizkach

Z oferty biur turystycznych skorzysta połowa polskich turystów. Jak wskazuje raport ARC Rynek i Opinia[2], wśród osób planujących wyjazd wypoczynkowy jedynie 20% korzysta regularnie z oferty biur turystycznych. Są to osoby, które cenią wygodę, brak różnych formalności i spraw organizacyjnych. Z kolei turyści, którzy wolą podróżować na własną rękę, wśród zalet tego rozwiązania wskazują większą swobodę w planowaniu i dużo niższe koszty.

Rola Internetu w planowaniu wakacji

Polski rynek e-commerce rośnie w bardzo szybkim tempie. Podobnie dotyczy to branży turystycznej w której Internet i związana z nim rewolucja cyfrowa zmieniły sposób planowania czy rezerwacji wakacji. ARC Rynek i Opinia wskazuje, że aż dla 77% osób planujących wakacyjny wyjazd, Internet jest najważniejszym źródłem informacji. Według danych z publikacji „Wakacyjne wyjazdy Polaków” KPMG z 2015 r.[3], …czytaj więcej