Relacja z Retail Channels 360° Forum

RETAIL CHANNELS 360° FORUM, którego elementem składowym było V Forum E-Handel: Trendy-Optymalizacja-Rozwój w handlu detalicznym online – to niezwykłe spotkanie praktyków, które odbyło się 19-20 października 2016 roku w Courtyard by Marriott w Warszawie.

Coroczne spotkania organizowane przez Blue Business Media przyciągają pasjonatów e-commerce i są świetną okazją do spotkań praktyków z całej Polski.

Dwudniowe Forum miało charakter wykładowo-warsztatowy. Spotkanie zostało podzielone na trzy ścieżki: Forum e-Handel, Omnichannel Retail oraz Sales In Store. Uczestnicy mogli dowolnie przechodzić pomiędzy ścieżkami i wysłuchać praktyków z różnych firm.

Pierwszego dnia, po części wykładowej, odbyły się warsztaty, w mniejszym gronie, mające formę dyskusji. Każdy z uczestników samodzielnie wybierał interesujący go obszar.

Dzięki tak dużej dowolności i możliwości przechodzenia pomiędzy ścieżkami mieliśmy możliwość poznania przekroju wybitnych prelegentów z największych firm w Polsce.

Prelegenci – dzień pierwszy

Bardzo duża liczba prelegentów powodowała niedosyt i żal, że nie mogłam być w kilku miejscach jednocześnie.

W pierwszym dniu wybrałam ścieżkę e-handel.

Wysłuchałam prelekcji Bartosza Lewińskiego, który opowiadał o zachowaniach klientów e-sklepu porównując rynek francuski z rynkiem polskim. Bardzo ciekawe spostrzeżenia na temat poczynań klientów w oparciu o wdrożenie sklepu Toys’r’us (sklep z asortymentem dla dzieci).

Kolejny prelegent, Jacek Kinecki, przybliżył innowacje w możliwościach płatniczych dla e-commerce. Mówił on o tym, jak ważne jest dopasowanie metod płatności do …czytaj więcej