Wzrost konwersji, czyli dlaczego badania są istotne przy projektowaniu doświadczeń w Twoim sklepie internetowym

Podróż z użytkownikiem zaczyna się już od pierwszego kontaktu i wcale nie kończy tuż po dokonaniu transakcji. Chcemy przecież, aby nasz sklep internetowy był miejscem częstych zakupów. Tylko jak spełnić założone cele biznesowe, czyli m.in. wzrost konwersji?

Najpierw ustaw swój kierunek na użytkownika, na jego komfort przy obsłudze. To może korzystnie wpłynąć na konwersję i zaufanie do samej marki. Od czego zacząć? Lub o czym myśleć, by usprawnić to co już mamy?

Tworzenie Strategii a Crowdsourcing

Nie odkryjemy Ameryki pisząc, że informacje zaczerpnięte od użytkowników są najbardziej istotne. Takie projekty, które wspomagane są w dużej części przez potencjalną grupę docelową pozwalają na znacznie bardziej skuteczne wprowadzenie użytecznego produktu na rynek. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie osiągnąć cele biznesowe.

Dlatego właśnie istotnym elementem całej układanki staje się strategia. Bez określenia celu projektu, nie będziemy mogli sprecyzować jego sensu. Nie wyznaczając punktu uważanego za końcowy sukces – będziemy błądzić w poszukiwaniu drogi do jego osiągnięcia. Kto jest personą, dla której chcemy się wyróżnić?

Musimy takie persony najpierw stworzyć: kim są (np. singlem, mamą/tatą), w jakim są wieku (np. 22-45), czym się interesują (wspinaczka wysokogórska), jakie mają hobby (np. zdobywanie Korony Ziemi), kim są w życiu zawodowym (np. księgowy), jakie mają …czytaj więcej