Czy mogę używać zdjęć i opisów produktów znalezionych na innych stronach?

Czy mogę używać zdjęć i opisów produktów

Prowadząc sklep internetowy zapewne często zadajesz sobie pytanie: Czy mogę używać zdjęć i opisów produktów znalezionych na innych stronach? Dziś postaram się rozjaśnić tą kwestię.

Zarówno fotografia jak i opis produktu lub usługi co do zasady korzystają z ochrony jaka przysługuje utworom. Prawo autorskie określa, iż utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Oczywiście nie każdy przejaw działalności twórczej będzie chroniony na podstawie prawa autorskiego. Przykładowo opis techniczny produktu zawierający jedynie dane techniczne typowe dla danego produktu, bez rysunków technicznych i bardziej szczegółowych opisów, z ochrony prawa autorskiego korzystać nie będzie.
W ofertach dostępnych w sklepach internetowych można jednak zauważyć, że opis techniczny to za mało, aby oferta sprzedaży była atrakcyjna i przyciągała uwagę kupującego. Oferty zawierają opis, który poza danymi stricte technicznymi, pełen jest informacji zachęcających do zakupu, podkreślających zalety produktu.
Orzecznictwo sądów potwierdza, iż z ochrony prawa autorskiego mogą korzystać takie wytwory działalności twórczej jak instrukcje obsługi, rysunki techniczne, szkice, modele, cenniki. Katalog przejawów działalności twórczej jest otwarty.

O tym, czy dany wytwór korzysta z ochrony prawa autorskiego decydują konkretne okoliczności. W każdym konkretnym przypadku należy ocenić, czy dany wytwór ma indywidualny i oryginalny charakter np. odnośnie doboru elementów, ich układu, uporządkowaniu, doboru słownictwa. Przyjmuje się, iż im …czytaj więcej